Dotace na domy

Plastová okna

Plastová okna

Plastová okna jsou v současnosti nejpoužívanějším typem oken. Jeho oblibě napomáhá nižší cena ve srovnání se dřevěnými či hliníkovými okny. Plastová okna se vyznačují dobrou tepelnou izolací, odolností vůči tlakům, zajišťující lepší odolnost proti vniknutí, vysokou trvanlivostí a minimálními požadavky na údržbu. K údržbě plně postačí opláchnutí běžnými čisticími prostředky a základní seřízení vnitřních komponentů okna, které zvládne většina lidí sama.

Tepelná izolace je zajišťována profily skládajícími se ze tří až sedmi komor. Nejčastější jsou profily čtyř až šesti komorové. Větší počet komor u profilu ale nutně neznamená lepší tepelně izolační vlastnosti. Ty se dají výrazně zlepšit použitím speciální izolační pěny, kterou mohou být komory vyplněné. Za zmínku stojí, že i pěnou vyplněná okna vycházejí zpravidla výrazně levněji než dřevěná srovnatelných izolačních vlastností.

Druhým faktorem ovlivňující izolační vlastnosti je počet vrstev izolačního skla. V dnešní době při výrobě oken standardně používá buď dvojsklo, nebo trojsklo. Okna s trojsklem pochopitelně izolují podstatně lépe a cenové rozdíly mezi okny se dvěma a třemi vrstvami přitom nejsou nikterak markantní. Není také již pravda, že se plastová okna nehodí k použití na starších budovách pro svůj vzhled. V současnosti řada výrobců nabízí k plastovým oknům i speciální barevné fólie věrně imitující dřevo i hliník, takže není nutné se spokojit s fádním plastovým vzhledem.

Příslušenství

Nedílnou součástí plastových oken je i další příslušenství, jako venkovní a vnitřní parapety, žaluzie či dokonce sítě proti hmyzu. Jejich správný výběr může zlepšit samotné vlastnosti oken a zvýšit pohodlí jejich užívání, stejně tak, jako dobře provedená instalace. Správná a bezchybně provedená instalace okna má vliv zejména na tepelně izolační vlastnosti. Montáž nových oken není rutinní záležitostí, při které stačí mít kvalitní okno a montážní pěnu. Při nekvalitně provedené montáži může dojít ke špatnému ukotvení okna do otvoru či nesprávné provedení detailů izolace okna v ostění. Naprosto nevhodný je postup, kdy u jednoho dodavatele okna zakoupíme a druhým si je necháme zabudovat, bez jakékoliv spojitosti mezi nimi. Takový dodavatel může být vyškolen na jiný okenní systém nebo nemá takové školení vůbec. Většina výrobců v tomto případě na své výrobky neposkytuje záruku na funkčnost. Pokud sháníte okna, vyzkoušejte také dřevěná okna.

Novinky