Dotace na domy

Dotace na okna

Dotace na okna

Výměna starých oken za nová je jednou z dílčích úprav, které lze provést k úspoře tepelné energie. Celková energie, která se dá takto ušetřit je u běžných rodinných či bytových domů až 30%.

K výměně můžete využít široké nabídky jak dřevěných, tak plastových oken, ale i méně zvyklých materiálů jako jsou hybridní nebo dřevohliníková okna. Navíc lze volit z široké škály profilů a barev, takže obava o narušení celkového vzhledu domu je neopodstatněná. K velkým množstvím druhů oken jsou nabízeny i vzhledově a materiálově stejné dveře. Kromě úspory energie pak nová okna mají i další výhody jako je zvuková izolace nebo zvýšená ochrana proti průniku UV záření.

Tepelně izolační vlastnosti oken se pak hodnotí pomocí tzv. činitele prostupnosti tepla (U). Čím nižší je tato hodnota u Vašich oken, tím lépe. Pro ilustraci lze uvést, že tato hodnota se u obyčejného izolačního dvojskla vyplněného vzduchem pohybuje kolem 2,8W/m2K, zatímco u izolačního dvojskla vyplněného kryptonem s reflexní fólií je to kolem 0,56W/m2K.

Výběr a výše dotace

Při výběru oken je tedy dobré dát si pozor nejen na materiál rámu, ale i vlastnost skel. Stále je také výběr omezen na Seznam výrobků a technologií a Seznam odborných dodavatelů. Dále je velmi důležitá správná montáž a odpovídající utěsnění. Při výběru oken je tedy dobré se poradit s odborníky.

Při splnění snížení měrné roční potřeby tepla na vytápění nejméně o 30%, pak můžete dostat již zmíněné částky z dotace na zateplení rodinných a bytových domů. Platí tu stejné podávání žádosti, podmínky i výše dotací jako u provedení jiné dílčí úpravy se stejným efektem.

Novinky